Ketamina powraca

Chyba żaden dysocjant psychodeliczny nie robi tak zawrotnej wtórnej kariery jak ketamina. Prawdopodobnie też farmaceuci kojarzą tą substancję jako specyficzny lek znieczulający do znieczuleń złożonych wraz z benzodiazepinami, barbituranami i neuroleptykami. Jednak drugie życie zawdzięcza odkrywaniu coraz to nowych zastosowań jej pierwotnego mechanizmu.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

mgr.farm
Wojtek Chudziński
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

2071

Chyba żaden dysocjant psychodeliczny nie robi tak zawrotnej wtórnej kariery jak ketamina. Prawdopodobnie też farmaceuci kojarzą tą substancję jako specyficzny lek znieczulający do znieczuleń złożonych wraz z benzodiazepinami, barbituranami i neuroleptykami. Jednak drugie życie zawdzięcza odkrywaniu coraz to nowych zastosowań jej pierwotnego mechanizmu.

Farmakologiczne działanie ketaminy polega głównie na antagonizmie receptora NMDA. Potencjał tego związku i wspomnianego oddziaływania na receptor dla glutaminianu selektywnie aktywowany przez kwas N-metylo-D-asparaginowy został jednak przebadany w nowym ciekawym modelu – prócz alternatywy dla farmakoterapii depresji okazuje się niwelować chęć sięgnięcia po alkohol.

Ketamina na depresję

Ketamina zmniejsza objawy depresji w ciągu kilku godzin od podania w przeciwieństwie do innych leków, które zaczynają działać po kilku tygodniach. Jak do tego dochodzi? Ketamina działa u pacjentów z depresją poprzez wzrost synaps w obszarach mózgu, które mają atrofię, a mianowicie hipokampu i kory przedczołowej. Co więcej, te same właściwości dysocjacyjne, które sprawiły, że ketamina jest popularnym narkotykiem, sprawia, że lek jest skuteczny w leczeniu ciężkiej depresji. Enancjomer S ketaminy (esketamina) jest przedmiotem badań klinicznych nad zastosowaniem substancji w leczeniu depresji lekoopornej.

W marcu 2019 roku spray do nosa z ketaminą w leczeniu depresji zatwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Przyjmuje się go z doustnym lekiem przeciwdepresyjnym. Na razie lek podawany będzie wyłącznie w gabinetach lekarskich, nie będzie wydawany do domu. W zależności od stanu pacjenta lek należy przyjmować raz na dwa tygodnie lub raz w tygodniu. Ze względu na to, jak szybko i jak dobrze działa ketamina u niektórych pacjentów, niektórzy lekarze określili ją jako „kamizelkę ratunkową” dla osób o skłonnościach samobójczych. Ketamina może być sposobem na poprawę ich samopoczucia i powstrzymanie ich myśli samobójczych, dopóki inne leki przeciwdepresyjne – bardziej standardowe – nie wykażą swojego pełnego działania po standardowo 6 tygodniach.

Doniesienia o niezwykłym wpływie ketaminy u pacjentów z depresją pojawiają się już od kilku lat, w USA tworzone są tzw. kliniki ketaminowe, gdzie podawane są infuzje dożylne tego związku. Przełomowe dla naukowego podejścia do zastosowania ketaminy w farmakoterapii depresji okazały się badania Columbia University Medical School przeprowadzone wśród pacjentów z myślami samobójczymi. Grupa badania otrzymująca ketaminę w stosunku do grupy z midazolamem odznaczała się zmniejszeniem objawów po 24 godzinach z utrzymaniem się efektu terapeutycznego do sześciu tygodni.

Celując we wspomnienia

Niemniej niezwykłe okazują się doniesienia badaczy z University College London, które rzucają nowe światło na leczenie uzależnienia od alkoholu – zgodnie z ich podejściem uzależnienie jest bowiem formą zaburzeń pamięci, a właściwa ingerencja może przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie. Według badań opublikowanych w Nature Communications podanie ketaminy osobom mającym problem z nadużywaniem alkoholu po moderacji wspomnień związanych z piciem doprowadziło do szybkiego zmniejszenia nawyku picia i przedłużonego spadku spożycia alkoholu w ciągu dziewięciu miesięcy. Naukowcy starali się zmienić wspomnienia kluczowe dla uzależnienia od narkotyków i alkoholu za pomocą wpływu na układ nagrody, zastępując przyjemne skojarzenia związane z nałogiem negatywnymi odpowiednikami. Wspomnienia można opisać jako wytwarzanie i utrzymywanie nowych połączeń między komórkami nerwowymi, natomiast utrata wspomnień to nic innego, jak zanik wspomnianych połączeń. Jednym z efektów ketaminy w organizmie jest interakcja z NMDA, który bierze udział w przywoływaniu wspomnień. Zachwianie modelu oczekiwanej nagrody po przyjęciu alkoholu prowadzi do destabilizacji wspomnień – ketamina uniemożliwia ich ponowną stabilizację, przez co prowadzi do zmniejszenia potrzeby picia.

Eksperymentalne badanie jest o tyle niezwykłe, że nie tylko udało się zaobserwować wyraźny długoterminowy wpływ na nawyk spożycia alkoholu, ale też dogłębnie zrozumieć, jak ketamina działa w mózgu.

Być może za kilka lat dowiemy się o kolejnym niezwykłym i przełomowym zastosowaniu ketaminy. Jedno jest pewne – powinniśmy z ciekawością i uwagą przypatrywać się tej substancji, bowiem nie jest to jeden z wielu środków grupy II-P, ale cząsteczka, która z psychodelika obecnego w klubach i popularnego wśród młodzieży w latach 90. ubiegłego stulecia wyrasta na nową gwiazdę alternatywnej farmakoterapii.

Oceń treść:

Average: 6.6 (7 votes)

Komentarze

derek (niezweryfikowany)
Jednak mojego artykułu o leczeniu uzależnienia od alkoholu przy pomocy ketaminy nie chcieliście.
Lekarka (niezweryfikowany)
Cześć. Jestem lekarka możemy porozmawiać na priv?
Lekarka (niezweryfikowany)
Cześć. Jestem lekarka możemy porozmawiać na priv?
Lekarka (niezweryfikowany)
Jestem lekarka. Derek czy możemy porozmawiać?
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Czułem się dobrze byłem strasznie ciekawy tego co będzie się działo na festiwalu w gronie znajomych

Nie wiem od czego zacząć:)To mój pierwszy trip report tak jak był to mój pierwszy kwas,więc nie wiem jak będzie, tak jak nie wiedziałem wtedy.Pojechaliśmy z przyjaciółmi na festiwal który organizowany jest w połowie wakacji.Poznaliśmy mase ludzi,lecz z większością nie mamy aktualnie kontaktu, ale znajomość z paroma osobami została na dłużej,no ale do sedna sprawy.

  • LSD-25
  • Marihuana
  • Tripraport

Trip report przeniesiony z forum hyperreal.info

 

  • 25C-NBOMe
  • 6-APB
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

 

Trip raport zawiera dwa kontrastowe tripy, doświadczone jeden po drugim, kiedy to wyruszyłam w podróż po namiotowe ćpanie.

 

Marihuana, 6-apb

 

   Początkowo nie miałam brać 6-apb ze względu na koszmarne wspomnienia związane z tą substancją, ale koniec końców dałam jej szansę.  Doszłam do wniosku, że mój nastrój oraz pozytywny odbiór otoczenia, w którym się znajduję mogą dać w połączeniu z tą substancją dobre efekty.

  • Szałwia Wieszcza

Set & Setting:

Paliłem w domu rodzinnym. Byłem bardzo pozytywnie nastawiony do tej roślinki. Długo przygotowywałem sie do spotkania z czymś niesamowitym, mającym większa nawet moc niż grzyby. Sporo czytałem o szałwii wieszczej. Przed seansem starałem się uspokoić oddech i myśli. Byłem również wierny poprzednim naukom szałwii, bowiem nie był to mój pierwszy raz. nauki szałwii było podobne, jak u innych osób próbujących ekstraktów z niej. Ich treść sprowadzała sie do zachowania swoistej tajemnicy i nierozpowiadania o niej osobom nieprzygotowanym.

randomness