Zapraszamy na Konferencję “W obliczu zmian - globalne przemiany polityki narkotykowej” (14-15 listopada, Warszawa)

Tagi

Źródło

Studencka Inicjatywa Narkopolityki

Komentarz [H]yperreala

Cóż możemy dodać? Szczerze zachęcamy do uczestnictwa. Skoro coś się dzieje i nas dotyczy - głupio, by działo się bez nas.

Odsłony

387

Tematem konferencji “W obliczu zmian” są zachodzące obecnie zmiany w polityce narkotykowej. Chcemy się im przyjrzeć zarówno z perspektywy lokalnej jak i globalnej oraz pogłębić naszą wiedzę o ich konsekwencjach w takich dziedzinach jak legislacja, medycyna, gospodarka, kultura czy społeczeństwo.

Od ostatniej konferencji Studenckiej Inicjatywy Narkopolityki w Krakowie w 2012 roku nastąpiły takie przełomowe wydarzenia jak legalizacja marihuany w Urugwaju czy trzech stanach USA, za czym idą ogromne konsekwencje medyczne i ekonomiczne. Jak stoi w ostatnim raporcie Global Commision on Drugs stoimy przed wyzwaniem globalnej reorientacji polityki narkotykowej w kierunku redukcji szkód (harm reduction). Podobnego zdania byli w większości członkowie 58. spotkania Komisji ONZ ds. Środków Odurzających (CND, Commission on Narcotic Drugs). W 2016 roku odbędzie się specjalna sesja UNGASS w której szczególny nacisk położony zostanie na realizowanie celów polityki narkotykowej przez NGO’sy oraz społeczeństwo obywatelskie.

W Polskim, jak i globalnym dyskursie coraz częściej pojawia się temat medycznych właściwości substancji psychoaktywnych. W Polsce coraz intensywniej dyskutowany jest temat medycznej marihuany, jak i trochę na uboczu temat zbyt ograniczonego i niehumanitarnego zastosowania środków przeciwbólowych (w tym opiatów) w medycynie. Innym medycznym zagadnieniem, mającym niewidoczny ale gigantyczny wpływ na nasze codzienne życie jest przemysł psychodropowy.

Od 2012 roku funkcjonuje w Polsce paragraf 62a który pozwala na odstąpienie od śledztwa w przypadku posiadania niewielkich ilości substancji psychoaktywnych na własny użytek z uwagi na brak szkodliwości czynu. Niestety wedle specjalistów nie jest on do tej pory wystarczająco często stosowany. Spektakularne zamknięcie sklepów z dopalaczami oraz stopniowe powiększanie się liczby związków na liście substancji zakazanych nie rozwiązało ani nie zmniejszyło problemu. W świetle wypowiedzi specjalistów oraz uzyskanych rezultatów można stwierdzić że Polska profilaktyka nie działa.

Zmiany w polityce, społeczeństwie oraz wiedzy naukowej ciągną za sobą również zmiany kulturowe, którym chcielibyśmy się przyjrzeć. Od wieków używki łączą się ze stylem życia ludzi, są jego nieodłączną częścią tworzenia, pobudzania się, kreatywności, podróży wewnętrznych, rozrywki jak i dopingu sportowego.

Konferencja skierowana jest do studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych reprezentujących różne dyscypliny naukowe: historię, prawo, kulturoznawstwo, filologię, historię sztuki, dziennikarstwo, filmoznawstwo, filozofię, etykę, socjologię, psychologię, politologię, medycynę, antropologię, historię, gender studies i inne.

Dyskusji chcielibyśmy poddać następujące zagadnienia:

Narkotyki w polityce i prawie, przykładowe tematy: legalizacja, obecne prawo narkotykowe w Polsce i na świecie, wojny narkotykowe, wpływ polityki narkotykowej na więziennictwo i policję, handel substancjami psychoaktywnymi w internecie, szlaki przerzutowe, narkotyki a grupy paramilitarne i terrorystyczne, kto zarabia na narkotykach, prawa człowieka a substancje psychoaktywne;

Narkotyki jako przedmiot badań naukowych, przykładowe tematy: medyczna marihuana, współczesne próby wykorzystania starych i nowych substancji psychoaktywnych w medycynie, wykorzystywanie substancji psychoaktywnych w terapiach;

Społeczne uwarunkowania zażywania narkotyków, przykładowe tematy: wpływ narkotyków na społeczeństwo, badania socjologiczne i psychologiczne dotyczące używania substancji psychoaktywnych, edukacja i profilaktyka narkotykowa, historia narkotyków, redukcja szkód, stereotypy dotyczące używania substancji psychoaktywnych;

Narkotyki w kulturze, przykładowe tematy: substancje psychoaktywne w filmie, muzyce, sztuce,wizerunek zażywania narkotyków w mediach

Zastrzegamy sobie prawo do selekcji zgłoszeń. Nie pobieramy opłaty konferencyjnej.

Planujemy wydanie internetowej monografii zbiorowej.

***

Zainteresowanych prosimy o przesyłanie abstraktów referatów wraz z danymi osobowymi i nazwą reprezentowanej instytucji do dnia 25 października 2015 r. na adres: bartosz.krajewski@sin.org.pl

Organizatorzy:
Studencka Inicjatywa Narkopolityki
Instytut Socjologii UW

Partnerzy:
Fundacja Redukcji Szkód
Rzecznik Praw Uzależnionych
Polska Sieć Polityki Narkotykowej
Krytyka Polityczna
Youth Organisations for Drug Action
Miasto jest Nasze

Rada Naukowa:
prof. dr hab. Ireneusz Krzemiński, prof. dr hab. Kazimierz Frieske, dr Adam Ostolski, dr Dariusz Zalewski
Projekt konferencji: Piotr Tubelewicz, Bartosz Krajewski
Komitet Organizacyjny: Piotr Tubelewicz, Bartosz Krajewski, Jan Stola, Jerzy Afanasjew

Oceń treść:

Average: 9 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Mefedron
  • Tripraport
  • Tytoń

Urodziny kolegi pod gołym niebem w pochmurny deszczowy dzień. Wyborne towarzystwo, w dobrym humorze z dobrym nastawieniem. Pozytywne zaskoczenie niespodzianką.

Witam wszystkich zebranych po raz trzeci, skoro już tu jesteście to życzę miłej lektury.

Trzeci raz, słowem wstępu:

  • Przeżycie mistyczne
  • Szałwia Wieszcza

Chęć przetestowania mocy tego ekstraktu, miałem lekkie opory przed zapaleniem ale po wszystkim i tak okazało się o wiele mocniej niż mogłem przypuszczać. Miałem złapać minimalnego buszka na testa.

 Byliśmy w pustym pokoju po poprzednich lokatorach dosłownie drzwi na przeciwko drzwi wejściowych do pokoju w którym mieszkamy.

  • Etizolam
  • Tripraport

Pozytywne nastawienie, nie był to pierwszy raz więc podszedłem do tej substancji jak do codziennej czynności.

Jest to mój pierwszy Trip Raport, więc proszę o wyrozumiałość. Większości nie pamietam lub pamiętam z opowiadań znajomych/rodziny. Zaczynamy.
Wszystko zaczęło się pewnego, piątkowego wieczoru. Wraz z kumplem, nazwijmy go A. wybraliśmy się za miasto, spotkać się z dwoma innymi kumplami B. i C. Celem spotkania było sponiewieranie się lekami bez alkoholowego mixu jak robiliśmy to zazwyczaj, tylko dlatego „żeby pamiętać czape”.

  • LSD-25


Jak pisał Tokien: "Niebezpieczne są narzędzia wiedzy głębszej, niż ta którą sami posiadamy."

randomness