Bierne palenie otępia dzieci

Kotynina upośledza zdolność czytania, rozwiązywania zadań matematycznych, logicznego myślenia i rozumowania

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

1907

Wdychanie dymu z papierosów, wpływa u dzieci i nastolatków na pogorszenie wielu zdolności umysłowych, takich jak czytanie, rozwiązywanie zadań matematycznych, logiczne myślenie i rozumowanie - wskazują wyniki amerykańskich badań.

Do takich wniosków doszli badacze z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati po przebadaniu 4 tys. 399 dzieci i nastolatków w wieku 6-16 lat. Według autorów pracy, były to jak dotąd najszerzej zakrojone badania nad wpływem biernego palenia na zdrowie tej grupy wiekowej.

Narażenie na dym papierosowy w otoczeniu było oceniane na podstawie stężenia pochodnej nikotyny we krwi pacjentów. Pochodna ta nazywa się kotyniną i jest produktem rozpadu nikotyny w organizmie. Do dalszych badań wybrano tylko te dzieci, które miały poziom kotyniny wskazujący na bierne, a nie czynne palenie. Upewniono się też, że dzieci nie stosowały żadnych produktów z nikotyną w ciągu ostatnich 5 dni. Do oceny różnych zdolności umysłowych osób z tej grupy posłużono się zestawem testów psychologicznych.

Okazało się, że wyniki w testach na czytanie, rozwiązywanie zadań z matematyki i rozumowanie były wyraźnie związane z poziomem kotyniny we krwi dzieci, czyli ze stopniem ich narażenia na dym papierosowy. Im wyższy był poziom pochodnej nikotyny, tym słabsze były wyniki dzieci w testach na czytanie i rozumowanie.

Jednak pogorszenie zdolności umysłowych odnotowano nawet u dzieci w małym stopniu narażonych na bierne palenie. Związany z biernym paleniem spadek zdolności umysłowych był stosunkowo mały.

"Wyniki te zaczynają jednak budzić niepokój, jeśli weźmie się pod uwagę, jak duża liczba dzieci na świecie biernie wdycha dym papierosowy" - zaznacza prowadzący badania dr Kimberly Yolton.

Zgodnie z szacunkami, w samym tylko USA na bierne palenie narażonych jest 33 mln dzieci, 43 proc. dzieci wdycha dym papierosowy w domu, a u 85 proc. dzieci wykrywa się kotyninę we krwi. Zdaniem autorów, najnowsze wyniki wskazują na potrzebę opracowania ogólnych standardów ochrony dzieci przed dymem papierosowym w otoczeniu.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

heh (niezweryfikowany)
mialy tak slabe wyniki bo to amerykance ;) <br>oczywiscie zartuje, zeby ktos se do serca nie wziol ;)
u_ran (niezweryfikowany)
Artykul jest bardzo ciekawy, ale niestety nie mowi nic o sposobie przeprowadzania badania :( Bez tego ciezko sie ustosunkowac do wynikow... <br> <br>A tak swoja droga to badania amerykanskie sa moim zdaniem bodaj najmniej wiarygodne :(
lol (niezweryfikowany)
Przetępią się trochę to nie będą tak hopsały wysoko...
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina

Ulice miasta, park, dom.

Wiek: 18 lat
Doświadczenie: THC, Tramadol, Kodeina, Mefedron (i podobne), Benzodiazepiny, Amfetamina, Efedryna, Kokaina, Metylon, Metadon, Ziółka kolekcjonerskie.
S&S: Ulice miasta, park, dom.

  • Tramadol



Spis tresci:



  • Grzyby halucynogenne

Widzieliście "Piąty Element" ? Zajebisty film. Mi się wydał strasznie realistyczny. Ale nie o tym będę pisał. Przedstawię wydażenie które miało miejsce tuż przed seansem...

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

przystanek Woodstock poraz 9, a więc znane i lubiane otoczenie. Nastawienie pozytywne, długo oczekiwana ciekawość.

Ogólnie nie przepadam za narkotykami.. bywało, że dość często paliłem (takie środowisko), parę razy wciągałem.