Kobiety Renesansu Psychodelicznego

JUŻ JUTRO! Rozmowa z Rosalind Watts, Gul Dolen, Akuą Ofoshene i Anyą Oleksiuk. Środa, 7 lipca, 21-23 czasu polskiego

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

5HT2A.PL, Joanna Triss Baron
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy serdecznie i zachęcamy wszystkich do odwiedzenia strony 5-HT2A - Psychodeliczny Przegląd Naukowy, gdzie znajdziecie mnóstwo równie ciekawych materiałów!

Odsłony

78

Rozmowa z Rosalind Watts, Gul Dolen, Akuą Ofoshene i Anyą Oleksiuk

Środa, 7 lipca, 21-23 czasu polskiego

WYDARZENIE BEZPŁATNE – ZAREJESTRUJ SIĘ TUTAJ

W tym roku lockdownu substancje psychodeliczne i badania nad nimi znalazły się w awangardzie publicznej uwagi. Podczas obecnej zmiany kulturowej rozmowa na temat zalet, zagrożeń i możliwości, jakie niosą ze sobą psychodeliki, wydaje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

„The Psychedelic Renaissance” to dokument stworzony przy wsparciu MAPS, który przedstawia esencję ponownego wejścia psychodelików do współczesnej kultury. Ukazując wykładniczy wzrost badań naukowych i obecności tego tematu w mediach, film przedstawia punkty widzenia wielu kluczowych postaci sceny psychodelicznej.

Reżyserowany głównie przez kobiety, dokument przedstawia głosy wielu inspirujących kobiet, wzmacniając ich rolę w badaniach nad psychodelikami, która historycznie została zapomniana.

Tego lata portal Chacruna organizuje specjalne wydarzenie, którego celem jest zebranie środków na wydanie The Psychedelic Renaissance. Wydarzenie odbędzie się w postaci dyskusji panelowej pomiędzy jednymi z najbardziej wpływowych postaci kobiecych ruchu psychodelicznego, a zakończy się sesją pytań i odpowiedzi z udziałem publiczności. Goście odniosą się do niektórych z najbardziej palących kwestii w zakresie renesansu psychodelicznego, takich jak brak różnorodności i obawy związane z utowarowieniem i korporatyzacją.

Podczas wydarzenia wyświetlone zostaną niedostępne nigdzie indziej fragmenty nagrań z dokumentu.

Mówczyniami będą Rosalind Watts – kierowniczka badań klinicznych nad psylocybiną na depresję na Imperial College London; Gul Dolen – profesora nadzwyczajna i badaczka psychodelików w Instytucie Mózgu w Szkole Medycznej Uniwersytetu Johna Hopkinsa; Akua Ofosuhene, która ma potężne doświadczenia leczenia psychodeliczną medycyną oraz Anya Oleksiuk, reżyserka/producentka The Psychedelic Reinaissance i współzałożycielka Brytyjskiego Towarzystwa Psychodelicznego.

Anya Oleksiuk jest dokumentalistką i edukatorką. Jest współzałożycielką Brytyjskiego Towarzystwa Psychodelicznego, gdzie jest odpowiedzialna za produkcję wideo, redukcję szkód i edukację na temat psychodelików. Jest kuratorką i prowadzi prelekcje i dyskusje panelowe dla Brytyjskiego Towarzystwa Psychodelicznego na Anthropos Festival. Związana również z Holenderskim Towarzystwem Psychodelicznym, konsultantka dla Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Anya jest założycielką i dyrektorką Triptika Studios, kolektywu niezależnych twórców filmowych zainteresowanych tematem zdrowia, nauki, innowacyjnych rozwiązań, zdrowia psychicznego, racjonalnego dyskursu narkotykowego, sprawiedliwości społecznej i rasowej i przyjaznych środowisku stylów życia. Jest również twórczynią, reżyserką i producentką The Psychedelic Renaissance – filmu dokumentalnego non-profit na temat światowego ruchu psychodelicznego i kluczowej roli psychodelicznych substancji, roślin i grzybów w ludzkiej kulturze.

Jako kierowniczka badań klinicznych nad psylocybiną na depresję na Imperial College London, dr Rosalind Watts poprowadziła zespół kliniczny, który umożliwił ponad sto sesji leczenia psylocybiną w nieco ponad rok. Opublikowała jakościowe badania psychologicznych mechanizmów leczenia psylocybiną, model terapii psychodelicznej – „Akceptuj, połącz, ucieleśnij (ACE)” – i zaprojektowała narzędzie psychometryczne do pomiaru więzi. W swojej nowej roli Dyrektorki Klinicznej na Synthesis Institute prowadzi program Clinical Track of the Synthesis Practitioner Training i rozwija programy mające na celu „rozwój połączenia z samym sobą, innymi i światem natury” w oparciu o swoje badania. Ros jest zaangażowana w budowę struktur mających zapewnić etyczny rozwój terapii psychodelicznej, jest konsultantką dla Usony.

4 lata temu Akua Ofosuhene odkryła, że jej nastoletni syn był w szkole przygotowywany do handlu narkotykami. Wstyd i poczucie winy doprowadziły ją do depresji, wysokiego ciśnienia krwi i ryzyka nowotworu. Mimo że policja i opieka społeczna „robiły, co mogły”, Akua zorientowała się, że instytucjonalne przestarzałe metody nie działają. Musiała znaleźć inny sposób. Akua dowiedziała się o psychodelicznej medycynie, alternatywnych sposobach leczenia i duchowości afrykańskiej. Dzięki zastosowaniu tych elementów razem była w stanie wyleczyć swoją depresję i w końcu wyrwać syna z gangu handlarzy narkotyków. Dziś Akua doradza w kwestii intencji i integracji podczas pracy z psychodeliczną medycyną. Doradza również innym rodzicom mającym problemy z wpływem zorganizowanej przestępczości na ich dzieci. Jest członkinią INSCAPE, organizacji zajmującej się wyjazdami z psychoterapią z zastosowaniem psychodelików. Akua pracuje jako projektantka i importuje naturalne i rzemieślnicze produkty z Ghany.

Gül Dölen, M.D./Ph.D. Jest profesorą nadzwyczajną i badaczką psychodelików na Wydziale Neuronauki Solomona H. Snydera i w Instytucie Mózgu w Szkole Medycznej Uniwersytetu Johna Hopkinsa. W swoich badaniach laboratoryjnych skupia się głównie na próbie zrozumienia jak plastyczność i neuromodulacja zarządza zachowaniem społecznym w zdrowiu i w chorobie (www.dolenlab.org). Badania jej zespołu nad działaniem psychodelików u ewolucyjnie odległych gatunków takich jak ośmiornica wykazały, że substancje te oddziałują na bardzo stare mechanizmy, które zostały zachowane przez setki milionów lat (Edsinger and Dölen, Current Biology, 2018). Niedawno jej laboratorium dokonało przełomowego odkrycia, że MDMA może otworzyć nowy krytyczny okres plastyczności mózgu u myszy (Nardou et, al., Nature, 2019). W oparciu o to odkrycie dr Dölen zainicjowała projekt PHATHOM (Psychedelic Healing: Adjunct Therapy Harnessing Opened Malleability; www.phathomproject.org), którego celem jest sprawdzenie hipotezy, że psychodeliki jako grupa substancji otwierają wiele krytycznych okresów w mózgu i że ta właściwość może być zastosowana do celów terapeutycznych. Dr. Dölen jest również członkinią Wendy Klag Center for Autism and Developmental Disabilities, gdzie działa jako Członkini Wykonawczej Rady Doradczej dla International Arts and Mind laboratory w Szkole Medycznej Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

Rozmowa będzie nagrywana i dostępna do ponownego obejrzenia dla wszystkich uczestników.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Bartosz Marek (niezweryfikowany)
Mocno buja
Zajawki z NeuroGroove
  • GBL (gamma-Butyrolakton)
  • Metkatynon (Efedron)
  • Pozytywne przeżycie

Sam w pustym domu po ciężkim dniu pracy. Zmęczony, aczkolwiek w dobrym nastroju. Chęć wyluzowania się i odprężenia. Piękny, ciepły wiosenny dzień.

  W końcu. W końcu wróciłem z pracy. Po powrocie do domu polałem gebbelsa i zjadłem suty obiad, pełen weglowodanów i witamin. Pieczona marchewka smakowała wybornie. Usiadłem przed stolikiem i uruchomiłem laptopa. Puściłem radosną muzykę. Pogrzebałem trochę w plecaku. Wyciagam kilka pompek, igły, kubki, wodę do iniekcji. Wypijam szklankę coli z gieblem. Gotuję metkat. Po ok 15 minutach zabawy, oczyszczam klarowny roztwór. Jest gęstawy, nieco żóltawy - taki jak lubię. Nabijam szprycę, szukam żyły. Puszczam nutę i szybkim ruchem wkłuwam się.

  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

lekka desperacja i tęsknota za przeżyciami po ketaminie, niepewność co do miejsca w jakim przyjdzie mi ostatecznie tripować.

 „Nie ma granic między mózgiem, a kosmosem”

Zawsze miałam tego świadomość, ale dopiero po ostatniej podróży w pełni tego doświadczyłam.

  • 1P-LSD
  • Przeżycie mistyczne

SET: Borykałem się wtedy z depresją i lękiem społecznym. Ale wiedziałem czego oczekuję i byłem w dobrym nastroju. Był to mój 2 lub 3 raz. Ogólnie tripy traktowałem trochę jako kurację (skuteczną, warto dodać, bo dzisiaj - niecałe pół roku później - depresja już prawie odeszła). SETTINGS: Przyjemny dzień, wczesna wiosna. Byłem sam w domu, który dzielę z drugą połówką i paroma przypadkowymi osobami. Wszyscy byli w pracy, więc miałem dwa piętra do dyspozycji.

Wygląda na to, że mój raport będzie pierwszym po 1P-LSD. Niby 150 ug to niewiele, ale ta substancja działa krócej i intensywniej niż jej sławna kuzynka.


Jak zawsze nagrałem swoja podróż; a przynajmniej jej część, zachowując około 40 minut audio i wideo. Wszystkie teksty w cudzysłowach pochodzą z nagrania i, zgodnie z najlepszymi zasadami gonzo dziennikarstwa, są bliskie oryginału, ale bliższe idei. Jak zresztą cały raport.

randomness