PiS da spokój alkoholikom. „Te rodziny mogą na tym stracić”

Rewolucyjny pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o leczenie alkoholików. Obecnie sądy mogą kierować osoby uzależnione na przymusową terapię. Rząd chce się jednak z tego wycofać.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakt
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

369

Rewolucyjny pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o leczenie alkoholików. Obecnie sądy mogą kierować osoby uzależnione na przymusową terapię. Rząd chce się jednak z tego wycofać. Dlaczego? Zdaniem resortów zdrowia i sprawiedliwości, rozwiązanie to po prostu się nie sprawdza. Większość pacjentów nie stawia się na terapii.

Pomysł wysyłania alkoholików na przymusowe leczenie zrodził się w latach 50. Decyzję o skierowaniu osoby uzależnionej na terapię podejmuje sąd. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” podstawą do tego są opinie biegłych - psychiatry i psychologa. Na badania wysyła gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. – Od momentu skierowania na przymusowe leczenie do przyjęcia do ośrodka mijają średnio dwa lata. Tak długi czas powoduje, że jest to procedura bez sensu. Często zdarza się też, że po zgłoszeniu się do placówki leczniczej pacjent odmawia podjęcia terapii. To nieskuteczne rozwiązanie, bezsensownie obciążające pracą sądy i szpitale – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Marek Król, wiceminister zdrowia.

Z jakiego jeszcze powodu rząd chce wycofać się z pomysłu o wysyłaniu alkoholików na przymusowe leczenie? Otóż ze statystyk wynika, że aż 62 proc. pacjentów, skierowanych na terapię w ogóle się na niej nie stawia, a jedna trzecia jej nie kończy. Zaledwie 2 proc. uzależnionych, którzy przeszli podstawowe leczenie decyduje się je kontynuować. Co więcej, obserwacje kliniczne wykazały, że osoby skierowane na przymusową terapię szybciej wracają do alkoholu niż pacjenci, którzy sami zdecydowali się na leczenie. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwraca uwagę na to, że po wycofaniu się z pomysłu o przymusowym wysyłaniu na terapię, w ośrodkach leczenia uzależnień zwolnią się miejsca i zmniejszą się kolejki dla osób, które chcą dobrowolnie wyjść z uzależnienia. Rozwiązanie popiera Ministerstwo Sprawiedliwości. Sądzi, że odciąży to sędziów.

Do pomysłu nie są zaś przekonani pracownicy socjalni. – Przymusowe leczenie to czasem jedyna nadzieja dla rodzin na uwolnienie się od osoby uzależnionej. Zwłaszcza w mniejszej miejscowości, gdzie wszyscy się znają, proszenie o pomoc jest szczególnie trudne. Takie rodziny obawiają się, że będą stygmatyzowane. Dlatego na nowym pomyśle to one mogą najbardziej stracić – powiedziała „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Elżbieta Michalak, zastępca przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Długosiodle (woj. mazowieckie). Autorzy projektu likwidującego przymusowe leczenie uzależnionych chcą zapewnić lepszą opiekę rodzinom pacjentów. Według Najwyższej Izby Kontroli powinny mieć one możliwość znalezienia pomocy prawnej, socjalnej i psychologicznej. Eksperci sądzą także, że należy utworzyć placówki leczenia uzależnień w mniejszych miejscowościach oraz utworzyć zespoły terapeutyczne, które motywowałyby do leczenia.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Znajduje się w raporcie

Dawno mnie tu nie było i jakoś nie miałem ochoty zabrać się za raporty ale mam trochę czasu więc opowiem wam moje doświadczenia z wojownikami psylocybami. Opiszę tu 6 tripów - 3 samotne i 3 z towarzyszami oraz to jak na mnie wpłynęły.

Pierwsza wycieczka: 2G

  • Bad trip
  • LSD-25

Set: stan psychiczny - stabilność psychiczna/emocjonalna raczej poniżej przeciętnej, nastrój - neutralny, myśli i oczekiwania - żadnych, kwas jak kwas, biorę fazę taką jaka jest. Setting: miejsce - mieszkanie przyjaciela, w którym czuję się na maxa komfortowo ludzie - grono najbliższych przyjaciół, z którymi przerobiłem dziesiątki kwasów i masę innych substancji eksperymentalnie.

Witam,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że piszę ten badtrip raport głównie dla moich przyjaciół, bo nie podzieliłem się z z nimi jeszcze wrażeniami po tym tripie i chcę być z nimi otwarty, a w formie pisanej mogę zawrzeć o wiele więcej szczegółów niż w przypadku opowiedzenia im tego na poczekaniu.

  • Metkatynon
  • Przeżycie mistyczne

Za pozwoleniem autora wrzucam po delikatnej korekcie opis ostatnich wydarzeń:

Postaram się tu opisać w kolejności zdarzenia, o których po wytrzeźwieniu wiem, że to już była psychoza. Wcześniej były halucynacje itd. ale tylko po injekcji stima.

  • Anadenathera peregrina


Nazwa substancji: Yopo

Poziom doświadczenia: poza levelami a kontakt z substancjami różnymi: bieluń, muchomór, hasz, ganja, łysiczki, XTC, DXM, LSD, kodeina, tussipect i zapewne jeszcze coś by się znalazło ale nie pamiętam bo pamięci już nie mam :>

Dawka: 4 pokruszone nasiona + soda oczyszczona

S&S: spokojnie w domowym zaciszu